Jarní postřik ovocných stromů

 

Jednou z podmínek zdravého a kvalitního ovoce je správná a účinná likvidace škůdců na začátku jara. Nejčastěji přezimují škůdci ve fázi vajíček (např. mšice, mery, některé druhy svilušek, štítenek, puklic). Ve fázi larev přezimuje také vlnovník (trnkový, hrušňový, jabloňový, ořešákový atd.). Vajíčka škůdců najdeme na letorostech, v trhlinách kůry, v paždí větévek nebo na pupenech.

K rozhodnutí o použití insekticidního přípravku k jarnímu postřiku ovocných stromů je dobré znát konkrétní výskyt jednotlivých škůdců  a umět si vybrat ten správný jarní postřik. Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,...) aplikujeme ke konci vegetačního klidu,  na počátku rašení,  do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.  Při použití přípravek Mospilan 20 SP  možné přidat smáčedlo např. Silwet Star, přípravek nneúčinkují na svilušky. Při zjištěni většího výskytu vajíček svilušek je dobré doplnit postřik o akaricidní přípravek proti sviluškám Nissorun 10 WP.                    

K ekologickým postřikům patří přírodní insekticidy - olejové směsi Rock Effect, Přezimující škůdci Stop. Protože se jedná o olejový prostředek, nechte ho předem 12 hodin při pokojové teplotě ( za nízké teploty houstne).Pro ředění pak použijte i vodu o také pokojové teplotě. Těsně před aplikací důkladně promíchejte! Zásadní je dokonalé smočení dřevin postřikem. Musí se dostat do všech skrýší, kde se škůdci ukrývají.

A když už budete mít namíchaný postřik,  ošetřte také před výsadbou/výsevem do skleníků, pařenišť či fóliovníků jejich konstrukce stejným i tímto postřikem – i zde škůdci přezimují!

Dalším přírodní postřík je také - INPORO Jarní ošetření.

Jarní postřik provádíme v závislosti na teplotě, musí být vyšší než 7 oC. Pozor ale na probíhající i očekávané mrazy, zvláště u přípravků na bázi olejů, protože zvyšují nebezpečí poškození mrazem. 

Mezi klíčové škůdce, na které směřujeme jarní postřik ovocných stromů, patří vajíčka svilušky ovocné, mery jabloňové, listových mšic ( mšice jabloňová, jitrocelová, švestková, slívová,….), píďalky podzimní, tmavoskvrnáče zhoubného, štítky štítenky zhoubné, štítenky čárkovité, puklice švestkové a housenky sloupkových a pupenových obalečů.

Konkrétní výskyt jednotlivých vajíček škůdců zjistíme podrobnou prohlídkou odebráním 20 ks větviček ze stromů. Větvičky z dvou až tříletého dřeva o délce přibližně 20 cm se vybírají namátkově z různých částí koruny (lze použít větévky z jarního řezu ovocných dřevin). Jejich postranní obrost se zkrátí na délku 10 mm. Insekticidní postřik provádíme při zjištění větším než 1000  vajíček svilušky ovocné (lze použít odhad) na 1 m délky větví, nad 50 vajíček mery jabloňové,  nad 25 vajíček mšic, nad 1,5 vajíčka píďalky podzimní a tmavoskvrnáče zhoubného, nad  1 housenku obalečů, nad 10 štítků štítenek a nad 25 nymf puklice švestkové. Postřik provedeme i pokud je překročeno jen jedno z uvedených kritických čísel.

images (1).jpg images.jpg stažený soubor (2).jpg

<--ZPĚT